Bifincan - özel hediye yazım kılavuzu - bifincan

Bifincan - özel hediye yazım kılavuzu

Bifincan - özel hediye yazım kılavuzu: Öğrencilerimizin sahaya 3-5-2 düzeninde çıktığı bu günlerde Türkçe’yi doğru yazmaları ve bilmeleri için Türk Dil Kurumu Yayınları’nın İlköğretim Okulları için Yazım Kılavuzu bifincan’ın özel hediyesi :)
Öğrencilerimizin sahaya 3-5-2 düzeninde çıktığı bu günlerde Türkçe’yi doğru yazmaları ve bilmeleri için Türk Dil Kurumu Yayınları’nın İlköğretim Okulları için Yazım Kılavuzu bifincan’ın özel hediyesi :)

Bifincan web sitesi - https://www.bifincan.com/fi/Bifincan blogu - https://www.bifincan.com/fi/bilog

Türk yazı geleneğinin oluşmasında ve gelişmesinde Türk Dil Kurumu belirleyici ve yönlendirici konumda olmuş her zaman. Türk Dil Kurumu bu sorumluluğun bir gereği olarak yazım sorunlarını görüşmek ve yazımda birliği sağlamak amacıyla 2003 yılında bir toplantı düzenlemiş.

Toplantıya Milli Eğitim Bakanlığından, Kültür Bakanlığından, çeşitli kurumlardan temsilciler, üniversitelerden bilim adamları ve konu ile ilgili diğer kurum ve kuruluşlar çağrılmış. İki gün süren toplantının sonunda, ilköğretim öğrencilerine yönelik bir kılavuz hazırlama kararı alınmış.

Bu amaçla Türk Dil Kurumunda oluşturulan İmla Kılavuzu Çalışma Grubu, MEB Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığından temsilcilerin de katılımıyla, ilköğretim için kılavuz hazırlama çalışmasına başlamış.

Çalışma grubu bu kılavuzu hazırlarken yazımda tartışmalı noktalardan bazılarını da ele aldı. Gelenekleşmiş, yaygınlaşmış birtakım yazılış biçimlerinin benimsenmesi ve hazırlanacak kılavuza alınması yolunda karara varan çalışma grubu bifincan'ın özel hediyesi olan bu kılavuzu hazırladı.

İlköğretim Okulları İçin Yazım Kılavuzu, yazım kuralları ve genel dizin olmak üzere iki bölümden oluşuyor ve ilköğretim çağındaki öğrencilerimizin güzel Türkçe'mizi doğru kullanması ve yazması için önemli bir kaynak ve destek sağlıyor.

yorumlar bifincan üyelerinin beğendiği yorumlar

Sibel K. (31, K, Erzurum)
bence yazım kılavuzları sadece öğrenciler için hazırlanmamalı hayatta o kadar çok yazım hatası yapıyoruz ki her evde el altında olması gerekir Türkçeyi doğru kullanmak çok önemli
Onur A. (22, E, İstanbul)
Günümüzde yazım kılavuzunun çok etkili bir şekilde kullanıldığını zannetmiyorum telefonlara atılan küçük programlar ve internet sayesinde tdk ya ulaşılabiliyor ama okuldaki öğrencilerin sağlıklı bir Türkçe öğrenmesi için gerçekten gerekli
Semra D. (39, K, Bursa)
Türkçr öğretmeni olduğum için alıp herkese tavsiye edeceğim..
Ali K. (27, E, Hatay (Antakya))
Gerçekten güzel bir hediye.TDK sözlükle beraber her eve lazım 2 temel kaynaktan biri.Şekerlenince düşüneceğim ..
Azize Y. (25, K, İzmir)
Diliminiz yozlaştırılmaya başlandığı bir dönemde gercekten güzel ve anlamlı bir hediye..Teşekkürler Fi..Teşekkürler TDK
Veysel B. (24, E, Aydın)
güzel düşünülmüş bi hediye yazanın basanın dağıtanın hediye edenin eline koluna sağlık..
Yasin B. (25, E, Zonguldak)
ilk ve ortaöğretim için öğrencileri için kesinlikle faydalı olacak bir sözlük buradan olmasa bile dışardan almanızı şiddetle tavsiye ederim
Ebru Y. (38, K, İstanbul)
Biz öğrenciyken elimizden düşürmezdik. Şimdi oğlum için bu hediyeyi almak istiyorum. Çok yararlı, Türkçe'yi doğru kullanmayı öğreten bir yardımcı.
Soner Y. (30, E, Van)
bizim zamanlarımızda elimizden düşmezdi. keşke şimdi de tüm öğrencilerin elinden düşmese..
Gamze E. (31, K, Ankara)
her türk diline sahip çıkmalı ve türkçeyi doğru kullanmalı..güzel düşünülmüş
Sinan Ç. (38, E, Antalya)
Son günlerde anadil tartışması aldı başını gitti. Okadar çok diğer dillerin baskısındaki Türkçe aslı resmen bozulmakta gerçi günümüzde artık her şey dijitallere aktarıldı ama telefonun yada ipadin dijital sayfalarında kaybolmasından bir kitap olarak karşımda durmasını tercih ederim güzel bir hediye ancak evimde 2 tane var :).
Hanife Y. (38, K, Bursa)
Gerçekten güzel bir eser. Öğrencilerden önce öğretmenlerin incelemesi gerek.
Cihan Murat K. (28, E, İstanbul)
Şu zamanda ihtiyaç duyulan bir ürün. Genç arkadaşlarımız "trend" peşine düşüp Türkçemizi katletmeleri malesef göz önünde, umuyorum bir nebze de olsa Türkçe yi düzgün kullanmayan ve daha düzgün kullanmak isteyen herkese fayda sağlayacaktır.
Onur K. (17, E, Çanakkale)
O kadar faydalıki.Üniversite bitirmiş insanlar bile yazım hatası yapabiliyor tıpkı abim gibi.Alıp abime hediye etmeyi düşünüyorum :)
Cemal K. (40, E, Tokat)
Bu kitabın tüm öğretmen ve öğrencilere çok faydalı olacağını düşünüyorum;günümüzde Türkçe'nin diğer dillerin etkisini fazlasıyla olumsuz anlamda hissettiği şu günlerde..Öğrencilerine ve kendi çocuklarına güzel bir dil eğitimi vermek isteyen tüm öğretmenlere ve velilere tavsiyemdir.
Nurten İ. (55, K, İstanbul)
Çocuklarımın masasından eksik olmayan kılavuzdu.Onlar okulu bitirince kitaplarını hediye ettik okul kitaplığına;bunu da başka bir okula hediye etmek için istiyorum.Kütüphanelerinde kitap eksikliği olan bir çok okul var.
Merih A. (39, E, İzmir)
Bencede çok güzel bütün herkese tavsiye ederim velilere öğrencilere ve öğretmenlere çok gerekli bence.
Menekşe Ç. (38, K, İstanbul)
Hediyemi aldım cidden çok iyi. Benim bile bildiğim doğrular yanlışmış :)
Şenay S. (42, K, Sivas)
okullarda her ne kadar bu konuda eğitim verilmeye çalışılsada ne kadar yeterli olduğu tartışılır.yol yakınken dönmek her zaman avantajlıdır.bu muhteşem eseri ilk okula yeni başlamış olan kızımn sınıfında ki diğer öğrencilere ve velilere tavsiye etmekten mutlu olacağım.yeni neslin Türkçeyi inanılmaz derece katletmesi,öz türçemizin unutuluyor olması çok üzücü,
üye girişi

unuttum, neydi?